VASA

Handelsesplanaden 16 D
65100 Vasa

BENNÄS

Mjölvägen 2
68910 BENNÄS

NÄRPES

Vasavägen 41
64200 NÄRPES

Grüne Woche samlar det senaste inom matproduktion och förädling

Känner du till Grüne Woche i Berlin? Det här är en av världens ledande konsumentmässor rörande lantbruk, livsmedel och trädgård. Givetvis ville vi hämta inspiration till sällskapet så Harriet Sundholm tog sin resväska och besökte mässan.

Den här mässan samlar över 300 000 besökare årligen som kommer för att provsmaka mat och dryck från hela världen. Med andra ord kunde man beskriva mässan som en testarena för produkter och deras exportpotential. Så det är en folkfest av imponerande mått!

Evenemanget fyller även en viktig jordbrukspolitisk roll genom konferensen Global Forum for Food and Agriculture (GFFA), med 2000 deltagare från politiken, forskningen, akademier och andra organisationer som pågår parallellt med mässan.

Harriet räknade 30 000 steg under dagarna två och meddelar att hon fått delta i föreläsningar, smakat på all slags delikatesser, inhämtat kunskap, inspiration och nytänk.

Harriet är bl.a. aktiv inom projektet Österbotten på tallriken så det ska bli spännande att se vad vi kan hämta från Europa till vårt lilla men viktiga hörn av världen.

Växtodling
Stefan Westergård

Seminarium: DON-problematik

Funderar du på hur du kan minska DON-problematiken i din produktion? DON (Deoxynivalenol) är ett mykotoxin som produceras av mögelsvampen Fusarium genom en lång rad

Läs mer »
Energi
Stefan Westergård

Webbinarieserie om framtidens energilösningar

ProAgria Lantbrukssällskapets projekt Ansvarsfull matproduktion i Österbotten och Yrkeshögskolan Novias projekt Nytt blad – för växthusproduktionen ordnar i samarbete en webbinarieserie om framtidens energilösningar. Under

Läs mer »