Snart är det dags för Beredskapsveckan! Delta med ditt företag, organisation, förening, skolklass eller varför inte också med familjen? Vi utmanar alla att slå ett slag för beredskapen under denna vecka.
Beredskapsveckan pågår 19-25.10.2026
Vid piloteringen 2025 deltog
10
organisationer
Om Beredskapsveckan
Vi ser detta som ett win-win-koncept där deltagande organisationer får synlighet, beredskapen höjs i organisationerna och i samhället och trygghetskänslan blir mera kännbar. Genom att visa på engagemang höjer vi synligheten och tryggheten i regionen – Österbottens beredskap är en gemensam sak.
Vem kan delta? Alla kan delta – skolor, organisationer, företag m.m.!
Det kan vara en workshop, information, en presentation – du bestämmer aktiviteten. Det kan vara inom organisationen eller för allmänheten.
Exempel:
- Ett kaffemöte med kollegerna där man går genom organisationens beredskap och räddningsplaner
- Sprida information om beredskap, säkerhet eller annat som organisationen kan
- Evenemang, utställningar, workshops som tangerar trygghet, samarbete eller olika beredskapskompetenser
- Diskussioner, övningar, genomgångar av beredskapslager etc.
Ni bestämmer själva hur stort eller litet ni ordnar – vi hjälper till att sprida informationen.
Aktiviteter
Här kommer vi att lista alla medverkande i Beredskapsveckan 2026 samt deras aktiviteter.
Beredskapswebbinarium 22.10
- 14:00 Inledning: Patrik Majabacka
- 14:10 Utrymning vid brand, räddningsplanen i skick, kommunikation; Mats Björkman, Österbottens räddningsverk
- 14:35 Vattenberedskap; Fredrik Lindström, Projektet Vatten 3.0, Kronoby kommun
- 15:00 Vatten- och elberedskap med praktiskt case; Patrik Majabacka, Projektet Beredskap i Österbotten 2.0, Österbottens Svenska Lantbrukssällskap
Förutom webbinariet om gårdens beredskap håller vi också ett internt event den 29.10 med Laura Ehlers från Snellman som håller en SVINPEST-info åt oss ur följande synvinkel:
Vi färdas dagligen på olika gårdar och åkrar runtomkring i Österbotten, vad bör vi ta i beaktande med tanke på smittospridning; både i förebyggande syfte men speciellt om/när smittan når vårt område!? Med andra ord; vilka åtgärder bör vidtas så att vi håller vår operativa verksamhet i gång, gäller all vår verksamhet, ifall pesten når vårt område. (och vad bör tas i beaktande om vi har uppdrag på andra orter)
Under Beredskapsveckan postar vi också dagligen beredskapsinfo samt lyfter medverkande organisationers aktiviteter.
Medverkande organisationer:
Österbottens Producentförbund (ÖSP) samlas till gemensam frukost den 20.10 och går igenom verksamhetens och personalens beredskap och fortsätter att utveckla den.
Internt evenemang
Under Beredskapsveckan vill Svenskfinlands byar lyfta fram betydelsen av byarnas eget beredskapsarbete. När vi känner våra grannar, vet vem som kan behöva hjälp och har funderat på hur vi kan agera tillsammans vid störningar eller kriser, stärker vi hela lokalsamhällets motståndskraft.
I verktygsbacken för byns beredskap – Kylävara – finns nyttiga verktyg för att inleda byns beredskapsarbete.
Beredskapsutbildning (Civil Protection and Crisis Governance Programme) med Österbottens förbund
Österbottens förbund ordnar med stöd av välfärdsområdet en beredskapsutbildning (Civil Protection and Crisis Governance Programme) i samarbete med Khersonregionen i Ukraina. Utbildningsdagen består av föreläsningar och scenariobaserade övningar som utgår från verkliga krissituationer. Utbildningen ordnas för medlemmar av Österbottens säkerhetsforum, som består av bland annat kommuner och andra myndigheter i landskapet. Internt evenemang!
POIKKI26-beredskapsövning
Datum: 20-21.10.2026
Plats: Vasa
ProAgria Lantbrukssällskapet och Livskraftscentralen i Österbotten m.fl. deltar i övningen (enbart för inbjudna)
Energikväll i Singsby
Datum: 19.10.2026
Plats: Singsby uf, kl. 18-19.30
Är ditt hushåll förberett för elavbrott? Föreningarna i Singsby ordnar en föreläsning om hur privata hushåll kan förbereda sig inför olika störningssituationen vid eldistrubution. Föreläsare energirådgivare Patrik Majabacka, ProAgria
Anmälningar till 050 568 5515
Kostnad: 10e/deltagare
Vill du medverka i Beredskapsveckan med ditt företag eller organisation? Anmäl dig här!
Beredskapsveckan piloterades 2025 tillsammans med 10 aktörer – vi presenterar dem och deras aktiviteter som inspiration till årets Beredskapsvecka här nedan.
Våra aktiviteter (2025)
För vår egen personal: Vi ordnar en frukost på respektive kontor med temat Kontorets beredskap på störningssituationer (el/vatten/cyber/biosäkerhet/strålning m.m.). Vi går också genom kontorets beredskapslåda och går genom räddningsplaner.
För allmänheten / Yleisölle:
Vi bjuder in husdjursproducenter och aktörer kring dem 24.10 kl. 10-12 till en workshop i Jakobstadstrakten. Vi arbetar med en workshop där vatten som kritisk produktionsfaktor diskuteras. Målsättningen är att arbetet resulterar i en åtgärdsplan att jobba vidare med.
Utöver det lanserar vi poddar och beredskapsmaterial varje dag under denna vecka. Kom med du också – stärk er synlighet och er beredskap på en och samma gång!
Österbottens Förbund medverkar i Beredskapsveckan! De satsar på den interna beredskapen och uppdaterar cybersäkerheten tillsammans med personalen över en kopp kaffe. www.obotnia.fi
Vasaregionens Utveckling Ab VASEK uppmärksammar beredskapsveckan genom att dela information om företagarens beredskap. Följ oss på vasek.fi och i våra sociala medier!
Staden Jakobstad ordnar ett invånarforum kring klimatanpassning och hemberedskap på lördag 25.10 kl. 9.30-11.30 i läsesalen vid stadsbiblioteket i Jakobstad. www.jakobstad.fi
Österbottens Svenska Producentförbund (ÖSP) deltar genom att ordna en beredskapsfrukost för personalen fredag 24.10 där de diskuterar deras interna beredskap och ser över kontorets beredskapslåda. De uppmärksammar även Beredskapsveckan i sociala medier.
Sundom UF och gruppen Sundom Help ordnar ett beredskapsevenemang vid UF-lokalen i byn. Mer info om detta inom kort: https://www.sundomuf.fi/start/
Svenskfinlands byar deltar i Beredskapsveckan i Österbotten! De uppmärksammar byarnas beredskap i sina kanaler. De planerar också att lansera en video om byarnas beredskap samt presentera undersökningen om byahusen som ”beredskapscentraler” ute i byarna. Mer info om deras aktiviteter på www.bya.fi.
Korsnäs kommun deltar i Beredskapsveckan i Österbotten! Mer info om deras aktivitet inom kort.
Finansieras genom:
Beredskapsveckan genomförs genom projektet Beredskap i Österbotten 2.0 som ägs av ProAgria Österbotten Svenska Lantbrukssällskap och finansieras genom Livskraftscentralen och Europeiska unionen.




